O porcie

Jezioro Resko Przymorskie połączono z morzem kanałem przy którym usytuowany jest port rybacki oraz przystań. Port usytuowany jest przy ujściu kanału z jeziora do morza. Ciekawy zakątek gdzie można oglądać przycumowane łodzie rybackie, kolorowe boje i suszące się sieci. Niebywałą frajdą dla wczasowiczów jest obserwowanie rybaków przy pracy oraz możliwość zakupu od nich świeżych ryb, prosto z łodzi, a z dziećmi możemy wybrać się w rejs niewielkim statkiem wycieczkowym.

Dane portu

Port usytuowany jest ok. 6 mil morskich (11 km) na zachód od portu Kołobrzeg i ok. 4 NM (7 km) na wschód od portu Mrzeżyno. Pomiędzy latarnią w Niechorzu (ok. 11 NM), a latarnią w Kołobrzegu. Zbudowany na ujściowym odcinku rzeki Błotnicy zwanym Kanałem Resko, który bierze swój początek od jeziora Resko Przymorskie. Nad kanałem poprowadzony jest stalowy most drogowy, będący częścią drogi powiatowej Kołobrzeg–Mrzeżyno o długości 63,6 m. Powierzchnia terenu portu wynosi 3 ha. Chcąc wpłynąć do portu należy prosić o zezwolenie wejścia na kanale 12 UKF.

Współrzędne : 54°09’27″N 15°23’22″E / 54.1575, 15.38944

Rybactwo

W ujściu kanału łączącego jezioro Resko Przymorskie z morzem, w półkolu zakreślonym promieniem długości 500 m w kierunku morza z punktu leżącego na środku linii łączącej oba brzegi ujścia ustanowiono stały obwód ochronny, gdzie obowiązuje zakaz połowu organizmów morskich. Na morskich wodach wewnętrznych w granicach portu Dźwirzyno został ustanowiony okresowy obwód ochronny dla troci wędrownej i łososia, który obowiązuje od 15 września do 31 grudnia każdego roku. Wprowadzono ograniczenie w sportowym połowie ryb, polegające na zakazie połowu metodą spinningową na wodach portowych.

Róża Wiatrów o porcie

Dawny port rybacki, a dzisiaj rybacki i turystyczny w Dźwirzynie to miejsce dobre do przybrzeżnego żeglowania, wypraw wędkarskich i morskich wycieczek niewielkim stateczkiem. Miejsce to posiada swój urok, dojść można wzdłuż kanału na plażę lub przeprawić się do położonych po stronie zachodniej miejscowości nadmorskich. Kupimy tutaj rybę wędzoną, smażoną w piecu, smażoną na patelni lub świeżą, “prosto z kutra”. A co najważniejsze, do portu można dojść od nas w mniej niż minutę! Wystarczy użyć tylnej bramki znajdującej się na polanie i już praktycznie kilka kroków dzieli nas od tylnego wejścia do portu!